Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krvavý diamant - recenze

20. 2. 2008
Krvavý diamant (Blood Diamond)

Tak schválně - v čem jste naposledy viděli Leonarda Di Capria? Nevím jak vám, ale mě poslední dobou celkem těší, jaké role si vybírá (byť se k tomu ještě na závěr vrátím). V tomto filmu si na něj chvilku musíte počkat...
Ocitáme se totiž v Africe, v 90. létech, kdy se v Sieře Leoně děli ta největší zvěrstva, rebelové vraždili koho potkali podle hesla "kdo není s námi je proti nám" a vše financovali z prodejů takzvaných krvavých diamantů, kterém jim hledali zotročení "bratři a sestry" a jejich děti...zkrátka ti, které při svých smrtících nájezdech do vesnic po celé zemi nezabili. Alespoň takto nám je situace ve filmu podána. Jedním z takto přeživších je i Solomon Vendy - při záchraně rodiny sám padl do zajetí RUF (rebelů) a byl ušetřen jen proto aby mohl hledat diamanty. Jo a představte si tu náhodu, po pár minutách filmového hledání našel stokarátový diamant! No o čem by ten film taky pak byl, že... Shodou okolností, které tu nebudu popisovat, se Solomon diamant zakope, dostane se do vězení a tam se potkává s Danny Archerem (DiCaprio), bývalým jihoafrickým žoldákem, momentálně si vydělávajícím na chleba pašováním diamantů v horských kozách...živých. Archer se o diamantu dozví a tím odstartuje hru o Solomonovu důvěru, rodinu, jejich krk a později i jeho vlastní.
Chvílemi film připomíná "Honbu za diamantem" v podstatně méně romantickém duchu, každopádně se jedná o překvapivě dobrý akční thriller, byť s celkem odhadnutelným dějem a závěrem. Co bych vcelku pochválil je spád, protože i přes více jak dvouhodinovou stopáž má děj tempo a po cestě za diamantem se zdržíme na několika místech, více či méně očekávatelných a působivých. Postava Solomona, manžela a otce 3 dětí, se chová vcelku uvěřitelně, rozumně a patřičně zoufale. Proti tomu Archer je vypočítavý spratek, který by zaprodal i vlastní matku, kdyby z toho měly kápnout prachy. Aby to nebylo tak chudé na postavy a děj, objevuje se po chvíli ještě novinářka Maddy (Jennifer Connelly), která na závěr sehraje důležitou roli. Proti nim stojí RUF, které se chová podobně fanaticky jako Saudi v Království výše, v čemž bych viděl určitou paralelu obou filmů.
V podstatě jediný problém, který jsem měl (částečně), byla DiCapriova postava Dannyho Archera. Postava pubertálně odrzlého, citově otupělého a cynického obchodníka se smrtí, který zároveň díky své minulosti byl za drsňáka, který v akčních scénách působí jako "rambo" element filmu - co střela to zásah, nikdo ho nezasáhne, všem ujede a vše má v merku, navíc je okouzlující společník pro Maddy a... a pak se to najednou začne lámat a z něj se začne stávat nesobecký člověk se svědomím, kterému najednou nejde o jeho vlastní zisk, ale o...já nevím co..Solomona a jeho rodinu? O Mandy? Ó ano - já nemám nic proti tomu, že lidé se mění a že scénárista chtěl postavu zlidštit a nechat ji prozřít a projít očistcem, ale ta změna... ta změna tak šustila papírem! Ano, to je ten problém - měl jsem ze scénáře mnohdy pocit, že vše dře až na kost a ze všech stran chce něco získat, obsáhnout toho co nejvíce... Masakry a školení RUF byly co nejdémoničtější, byť naštěstí ne zcela explicitní, film se okrajově dotkl politiky a humanitárních pomocí, novinářského hyenismu, útočilo se na city přes Solomonovu rodinu, přes flirt mezi Maddy a Archera, přes Archerovo proměnu. A ano, to co se na konci stane, do děje zapadá, v podstatě film nemohl být zakončen jinak, ale to je právě problém - divák vycítí, kam film směřuje a že to jinak dopadnout nemůže - Archer se nezadržitelně mění v Jacka z Titanicu... a to mě, subjektivně, trošku vadilo.
Každopádně, je to čistě subjektivní hodnocení a film jako takový rozhodně můžu - pokud tento žánr máte rádi a krev a DiCaprio vám nevadí - doporučit ocejchováním kvalitní 8/10.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Recommendations: how to promote your kecalkovy.estranky.cz

(LatonyaDuare, 26. 3. 2018 17:00)

Tato zpráva je zde zveřejněna pomocí programu XRumer + XEvil 4.0
XEvil 4.0 je revoluční aplikace, která může obejít téměř veškerou ochranu proti botnetu.
Captcha Rozpoznávání Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, Yandex, VKontakte, Captcha Com a více než 8,4 milionu dalších typů!

Četl jste to - to znamená, že to funguje! ;)
Podrobnosti na oficiálních stránkách XEvil.Net, je bezplatná demo verze.